7 Haziran 2015 Pazar

Yaşlılar ve Anlaması Zor Kelimeler

Hadi biraz eskiye gidelim ve size hatırladıkça güldüğüm anılarımı anlatayım :)

Köyde olduğum bir zaman dışarıda oynarken, envai çeşit şey satan bir seyyar satıcı minibüsünü bizim olduğumuz yere park etti. Dışarıda anneannem ve yaşıtı kadınlar oturuyor zaten, sanırım onları görünce durdu.

Neyse minibüsün kapıları açılınca bildiğin küçük bir dükkan oluverdi :D Aklınıza gelebilecek her şey var. Herkes minibüsün başına toplandı bakınıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam bir tane nine torununa terlik alırken anneannem bana ''Bende sana şipdik alayım mı?'' diye sordu. Ben tabii affedersiniz mal mal bakıyorum şipdik deyince böyle değişik bir şey sandım ''Şipdik mi neymiş o?'' diye bir şey sordum yanlış hatırlamıyorsam.

Nam-ı diğer Şipdik :D (En yakın buydu benim terliklerime)
alıntı
Anneannem benim anlamadığımı görünce terlik demeye çalıştı ama bir türlü terlik aklına gelmedi ayağımdaki terlikleri işaret edip, ''Hah terlik, terlik diyorum alayım mı?'' dedi.

Sonuç; yeni bir çift terliğim oldu ama anneannemle anlaşasıya göbeğimiz çatladı. :D

Diğer anımda babaannemle ilgili :D

Yine köydeyim sanırım üç gündür de kalıyorum. Neyse babaanneme ''Yarın erken kalkalım da beni otobüse bindir. Arkadaşımın nişanı var ona gitmem lazım'' dedim.

Babaannem de ''Arkadaşın kimmiş? Seni okudu mu?'' diye sordu. Bende arkadaşımın kim olduğunu söyledikten sonra ''Ne okuması ya işte davet etti gitcem'' dedim. Babaannem beni anlamıyor ben babaannemi ''Tamam işte okudu mu seni diyorum'' diyor. :D

Yav meğer okudu mu diye sorarken davet edip, etmediğini soruyormuş. Güç bela anlaştıktan sonra ''He okudu'' dedim :D Hatta arası sıra kullandım o kelimeyi tabii şipdik kelimesi de dilimden düşmedi bir süre :DD

Şimdi her ikisiyle de konuşurken daha kolay anlaşıyorum tabii arada bilmediğim kelimeler yine çıkıyor ama anlamasam da güzel idare ediyorum :DD

6 yorum:

 1. Hahha şipdik mi çok hoşmuş ya. Şıpıdık şıpıdık giyme diye bir şeyler vardı bizde de.Ama okudumu olayını ilk kez duyuyorum azıcık garip geldi. Acaba neden öyle diyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım eskiden düğün nişan vs. köyde yapılır ve davetlilerin ismi anons edilirdi. Belki o yüzdendir komşum :D

   Sil
  2. Ben de okudu mu ya bayıldım :D

   Sil
  3. Hahaha sorma ilk duyduğumda anlayasıya göbeğim çatlamıştı :DD

   Sil
 2. Hahahah bu okudu mu meselesini ben annem sayesinde biliyorum :D

  Ama şipdik?? ilk kez senden duydum kkkk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahah bende şipdiği ilk duyduğumda mal mal bakmıştım kadıncağıza :DD

   Sil

Hoş Geldin O Kadar Geldin Yorum Yap Öyle Git :DD

Tasarım:Sawako Kuronuma